619453-2022 - ÄndringSverige-Umeå: Fiberoptiska material
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Optofiber med tillbehör
Referensnummer: RUN 212-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32560000 Fiberoptiska material
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen om fattar leverans av optisk fiberkabel, kabelskyddssystem samt tillhörande utrustning och material för de upphandlande myndigheternas behov rörande utbyggnad av IT-infrastruktur. Utrustning och material används delvis för komplettering av befintliga nät, delvis för utbyggnad av IT-infrastruktur i nya områden.