619584-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare Skogome nybyggnad skola
Referensnummer: 17/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta uppdrag avser byggledning men då entreprenaden bedrivs som en partnering ska byggledaren vara beställaren behjälplig med att representera vid projektering samt vara aktiv vid såväl beslut som normalt åvilar byggledaren i utförandefasen men även deltaga aktivt i bedömningar av inköp och ekonomiskuppföljning av entreprenaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen