619595-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Gasformiga bränslen
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytande och komprimerad biogas
Referensnummer: UVA-2022-01453
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09120000 Gasformiga bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för leverans av biogas inom följande anbudsområden:
1. Flytande biogas (LBG)
2. Komprimerad biogas (CBG)
Behovet är ca 9 GWh/år från 2023-04-01.
Behovet är ca 9 GWh/år från 2023-04-01.En mer detaljerad beskrivning av efterfrågade volymer återfinns i Kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09123000 Naturgas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SYFTE OCH MÅL
Uppsala Vatten och Avfall AB levererar på uppdrag av Region Uppsala fordonsgas bestående av både egenproducerad biogas och inköpt fordonsgas till kollektivtrafiken i Uppsala. Köparen levererar även biogas till andra fordon via publika tankstationer i Uppsala.
Syftet med denna upphandling är att säkerställa leveranser av biogas som komplement till köparens egen biogasproduktion, för att tillgodose behovet av fordonsgas till Region Uppsalas kollektivtrafik samt till andra fordon, med målet att göra detta med så stor andel biogas som möjligt.
OMFATTNING
Upphandlande enhet är Uppsala Vatten och Avfall AB, org.nr 556025-0051, som är den enda avropsberättigade parten till det/de avtal som tecknas till följd av denna upphandling.
OmfattningUpphandlingen avser ramavtal för leverans av biogas inom följande anbudsområden:
Flytande biogas (LBG)
Komprimerad biogas (CBG)
Antagen leverantör förväntas ha kapacitet att leverera utifrån faktiskt behov inom ramen för tilldelat avtal.
Delad leverans
Leverantörerna är välkomna att lämna anbud inom det ena eller båda anbudsområdena, samt för hela eller delar av den efterfrågade volymen.
Uppsala Vatten och Avfall AB
Uppsala Vatten och Avfall AB har som målsättning att teckna avtal för hela eller så stor del som möjligt av den efterfrågade volymen, och i syfte att uppnå detta kan avtal komma att tilldelas en eller flera leverantörer, dock maximalt två leverantörer per anbudsområde.
Avtalstid och förlängningsoptioner
Beräknad avtalsstart: 2023-04-01
Avtalets inledande avtalstid är 2 år ("grundavtalsperiod"), varefter avtalet upphör att gälla utan föregående uppsägning. Uppsala Vatten och Avfall AB har möjlighet att förlänga avtalet med ett (1) år i taget maximalt två gånger, dvs. total möjlig förlängningsoption är två (2) år. Köparen ska skriftligen lämna besked om nyttjande av förlängningsoption senast sex (6) månader innan grundavtalsperioden eller en förlängningsperiod löper ut.
Om avtalsstarten av någon anledning skulle fördröjas förskjuts avtalstiden i motsvarande utsträckning.