619749-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial, kopieringspapper, skolmaterial och hobbymaterial
Referensnummer: KS 2019/0284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar kontorsmaterial, kopieringspapper, skolmaterial och hobbymaterial och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Kontorsmaterial avser pennor, gem, whiteboardtavlor, whiteboardpennor m.m.
Skolmaterial avser skrivhäften, blyertspennor, limstift, pennvässare, och liknande produkter avsedda för skola och förskola m.m.
Hobbymaterial avser ritmaterial, färgat papper, tusch-och färgpennor, hobby- och pyssel material såsom lera, pärlor m.m.
Kopieringspapper avser kommunens behov av papper för kopiering.
Leverantören ska kunna erbjuda ett komplett sortiment av kontorsmaterial, kopieringspapper, skolförbrukningsmaterial och hobbymaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192121 Kulspetspennor, 30192130 Blyertspennor, 30195911 Tillbehör till whiteboardtavlor, 30197000 Mindre kontorsartiklar, 30197220 Gem, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Varbergs kommun har valt att göra en omstrukturering av varukontrakten gällande kontorsmaterial, kopieringspapper, skolförbrukningsmaterial och hobbymaterial, detta kommer att underlätta för våra beställare. Varbergs kommun har också valt att begränsa varusortimentet till följd av besparingar. Kontorsmaterial, kopieringspapper, skolförbrukningsmaterial och hobbymaterial har tidigare upphandlats separat och haft olika leverantörer.
Föregående 4 års volym uppgick till ca 12 000 000 SEK för samtliga 4 områden och kan ses som en indikation på kommande års volym.
Med fördelning enligt följande:Kontorsmaterial och skolmaterial: ca 10 000 000 SEKHobbymaterial: ca 600 000 SEKKopieringspapper: ca 1 500 000 SEK
Köparen garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till 16 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14 paragraf LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.