Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cystoskop
Referensnummer: 2023-O002295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
På Urologimottagningen i Malmö, Skånes universitetssjukhus undersöks och behandlas patienter för sjukdomar i urinvägarna. För att kunna bedriva vård behövs Cystoskop. På grund av haveri av befintlig utrustning har Cystoskop införskaffats.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33125000 Utrustning för urologisk undersökning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
9 stycken Cystoskop.