Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-energi
Referensnummer: KS 2021/00078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fysisk elleverans med mekanisk finansiell säkring. Upphandlingen är en samordnad upphandling mellan myndigheter/enheter angivna i punkt 1.1.1. där Östra Göinge kommun är den samordnande kommunen. Upphandlande myndigheter/enheter kommer att teckna kontrakt var för sig. Upphandlande myndigheter/enheter avser teckna ramavtal för en period om fyra (4) år med rätt till förlängning i 2 (två) + 2 (två) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen