619826-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad Ledningsflytt Tvärförbindelsen Jordbro
Referensnummer: 1007468929
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktsarbetena omfattar förläggning av fjärrvärmeledningar i ledningsschakt, inkluderande schakt- återfyllningsarbeten, rörmontage, svets, skarvisolering, förvärmning, återställning, provtryckning, kanalisation och kabelförläggning mm
Arbetena omfattar även förläggning av fjärrvärmeledningar i skyddsrör, hammarborrning under väg 259, rivning av befintliga betongkulvertledningar delvis och i sin helhet för att ge plats för nya ledningar, samt en ny utfartsväg till Vattenfall anläggning i Jordbro.
Den del av Vattenfalls fjärrvärmenät som berörs av denna ledningsflytt ska vara inkopplat och driftklart senast augusti 2025.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktsarbetena omfattar förläggning av fjärrvärmeledningar i ledningsschakt, inkluderande schakt- återfyllningsarbeten, rörmontage, svets, skarvisolering, förvärmning, återställning, provtryckning, kanalisation och kabelförläggning mm
Arbetena omfattar även förläggning av fjärrvärmeledningar i skyddsrör, hammarborrning under väg 259, rivning av befintliga betongkulvertledningar delvis och i sin helhet för att ge plats för nya ledningar, samt en ny utfartsväg till Vattenfall anläggning i Jordbro.