2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2024-1091 Samverkansentreprenad Nyköpingsvägen i Södertälje
Beskrivning: Denna upphandling avser objektet gällande Markentreprenad Nyköpingsvägen delsträcka 1-4, Södertälje. Projektet omfattar en sträcka längs Nyköpingsvägen. Den totala sträckan om cirka 2,5 kilometer delas in i etapper. Projektet finansieras genom ett stadsmiljöavtal, vilket innebär att Trafikverket är med som delfinansiär och intressent i projektet och att Södertälje kommun har åtaganden gentemot Trafikverket. Syftet med projektet är att skapa bättre förutsättningar för gång, cykel och kollektivtrafik.
Intern identifierare: TI 2024-1091
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45233120 Vägbygge
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Referenser
Beskrivning: se ffu.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: TI 2024-1091