Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Älg- och renkött
Referensnummer: AUN 2023-537
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på älg- och renkött. Uppdraget omfattar att leverera älg- och renkött till kommunens enheter enligt Bilaga 2_Leveransadresser.
I uppdraget ingår anskaffning, leverans och lagerhållning.
Bodens kommun har under år 2022 köpt cirka 2500 kg älg- och renkött. Detta utgör dock ingen garanterad volym, utan mängden kan komma att öka eller respektive minskas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15119300 Vilt, 15130000 Köttvaror, 15131700 Köttprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen