2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikationsoperatör
Beskrivning: Upphandlingen avser tjänst som Kommunikationsoperatör för Roslagsbostäders öppna bredbandsnät. I uppdraget ingår att sköta aktivering, övervakning och drift av nätet samt tillse att ett brett tjänsteutbud av Internet-, TV- och telefonitjänster erbjuds från flera olika tjänsteleverantörer till anslutna bostadslägenheter och lokaler.
Intern identifierare: 2025-00198
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs i enlighet med de förutsättningar som gäller för tjänstekoncessioner enligt Lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK). Förfarandet innebär att Anbudsgivare kan inkomma med Anbud, där Beställaren kvalificerar, prövar och utvärderar de inkomna Anbuden. Förhandling kan förekomma.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72700000 Datanätstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 32400000 Nät, 32412000 Kommunikationsnät, 32424000 Nätinfrastruktur, 32571000 Kommunikationsinfrastruktur, 32580000 Datautrustning, 64200000 Telekommunikationstjänster, 72300000 Datatjänster, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72710000 Tjänster för lokalt datanät
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren har under hela avtalsperioden och efter eget gottfinnande rätt att avropa ett alternativt grundutbud av TV-kanaler (”Alternativt grundutbud”). Avropet ska omfatta samtliga fastigheter som omfattas av avtalet, oavsett byggnadsår. Vid avrop ersätter det Alternativa grundutbudet det grundutbud som anges i punkt 4.1.3 i Kontraktet.