620124-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård vid och drift av S:t Görans Sjukhus
Referensnummer: HSN 2023-0918
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är ett meddelande om upphandling avseende Vård vid och drift av S:t Görans sjukhus. Upphandling genomförs som ett tvåstegsförfarande. Upphandlande myndighet är Hälso- och sjukvårdsnämnden vid Region Stockholm.
Uppdraget som upphandlingen omfattar avser huvudsakligen att bedriva vården vid S:t Görans sjukhus. Uppdraget kommer även omfatta utbildning och forskning i anslutning till de vårdtjänster som omfattas av Uppdraget. Uppdraget kommer vidare även att omfatta vissa drift/kringtjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen