620324-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Köping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av underhåll och support och vidareutveckling av HR-system
Referensnummer: VMKF-U 2020.115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Mälardalens Kommunalförbund har genom tidigare genomförd upphandling, efter konkurrensutsättning, i enlighet med gällande lagstiftning rätt att nyttja systemet Personec med tilläggsfunktioner. Nyttjanderätten är inte begränsad i tiden. Support, underhåll och utveckling måste ske löpnade för att systemet ska fungera för dess ändamål. Västra Mälardalens Kommunalförbund behöver därför ingå avtal rörande dessa åtgärder. I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Västra Mälardalens Kommunalförbund sin avsikt att tilldela Visma AB kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal utgör ett underhålls-, support-, utvecklings och samarbetsavtal vars syfte är att säkerställa att Västra Mälardalens Kommunalförbund under avtalstid kan nyttja systemet på bästa sätt.