620334-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av vapen och vapensystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ARCHER reservdelar, UE och verktyg
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal mot BAE Systems Bofors AB. Ramavtalet avser reservdelar, UE och verktyg till ARCHER. Upphandlingen genomföras på uppdrag UH-system Archer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50840000 Reparation och underhåll av vapen och vapensystem, 50840000 Reparation och underhåll av vapen och vapensystem
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 350 000 000,00 SEK
exkl. moms