620336-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara – 2025 PC-arbetsplats, tillbehör och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2025 PC-arbetsplats, tillbehör och tillhörande tjänster
Beskrivning: Upphandling för att tillgodose höglandskommunernas behov av arbetsdatorer, tillbehör och tillhörande tjänster.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör, 30237300 Datormateriel, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50324000 Stödtjänster avseende persondatorer, 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning, 51611000 Installation av datorer, 51611100 Installation av maskinvara, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001