620379-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Andra samhälleliga och personliga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppstallningsplatser till Polishundtjänsten, mellersta Sverige
Referensnummer: A070.541/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndigheten och Tullverkets regionala behov av uppstallningsplatser för myndigheternas tjänstehundar.
Syftet med upphandlingen är att hundföraren inom respektive myndighet ska ha möjlighet att lämna sin tjänstehund för uppstallning vid exempelvis semester eller annan ledighet, eller när så är påkallat av tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98380000 Kenneltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen