620605-2022 - ResultatSverige-Gävle: Elektrisk utrustning och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laddstation för elektrifiering av tunga fordon vid Gävle Hamn för Gävle Energi AB
Referensnummer: 12862
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med upphandlingen är att köpa en laddstation för elektrifiering av tunga fordon.
Projektet delfinansieras av Energimyndigheten.
Upphandlingen sker i samverkan med Gävle Hamn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen