620632-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Flygtransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikoptertjänster för transport av material
Referensnummer: 22/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen upphandlar helikoptertjänster inom Örebro län med nära omnejd. Det handlar om transport av material t.ex. naturgrus och sten till vattendrag, transport av ved, spångar eller annat material till otillgängliga platser.
Inledning
Länsstyrelsen i Örebro län (fortsättningsvis kallad "Beställaren") inbjuder till anbudsgivning avseende utförande av helikoptertjänster inom Örebro län med nära omnejd.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Kravspecifikation
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen