See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Blodpåsar med tillbehör
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal till Region Västerbotten och Region Jämtland-Härjedalen av påsar för konventionell blodtappning, påsar, förvaringspåsar för trombocyter, svetsblad samt lån av tillhörande konventionell komponentberedningsutrustning, exklusive centrifug, med tillhörande kompatibla scanners. Upphandlingen omfattar även förbrukningsmaterial för framställning av plasmakomponenter. Upphandlingen är uppdelad i 9 produktgrupper som utvärderas separat. Upphandling omfattar följande anbudsområden: 1.Blodpåsset för konventionell blodtappning inklusive lån av komponentberedningsutrustning exklusive centrifug med tillhörande kompatibla scanners. 2. Påsset för framställning av helblodsenheter med trombocytsparande filter 3.Transferpack erytrocyter/plasma 4.Trombocytförvaringspåsar 5. Förvaringspåsar för frysta trombocyter 6.Transferpåsar 7. Förvaringslösning för trombocyter Pas-E 8. Förbrukningsmaterial för framställning av plasmakomponenter 9.Svetsblad
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33141613 Blodpåsar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: BLODPÅSSET FÖR BLODTAPPNING INKLUSIVE LÅN AV TILLHÖRANDE KOMPONENTBEREDNINGUTRUSTNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33141614 Plasmapåsar, 33194000 Apparatur och instrument för transfusion och infusion, 33194220 Artiklar för blodtransfusion, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33194200 Utrustning för transfusion, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: PÅSSET FÖR FRAMSTÄLLNING AV HELBLODSENHETER MED TROMBOCYTSPARANDE FILTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: TRANSFERPACK ERYTROCYTER/PLASMA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: TROMBOCYTFÖRVARINGSPÅSAR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: PÅSSET FÖR FRYSTA TROMBOCYTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: TRANSFERPÅSAR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: FÖRVARINGSLÖSNING FÖR TROMBOCYTER PAS-E
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: FÖRBRUKNINGSMATERIAL FÖR FRAMSTÄLLNING AV PLASMAKOMPONENTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: SVETSBLAD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109137:Lot:9