62073-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts till Vellinge kommun
Referensnummer: Un 2019/651
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av skolskjuts samt transporter vid utflykter, skolbad, lägerskolor och dyl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ordinarie skolskuts: Morgon- och eftermiddagsturer mellan hållplats och skola enligt fastställd turlista. (Regelbunden tidtabellslagd trafik avsedd för transport av elever till och från skolan).
Kompletterande transporter: Transport mellan skola och plats för aktiviteten. Kan även vara då beställaren önskar tillgång till bussen under hela tiden för aktiviteten. (Kan också vara planerade resor till och från lägerskola vid Immeln, samt transporter i samband med studiebesök, skolbad och liknande.)
I Vellinge kommun finns 14 grundskolor. Skolskjutstransporterna ska ske med buss. Under läsåret 2020/2021 kommer preliminärt 450 elever helt eller delvis åka med trafikhuvudmannens ordinarie linjetrafik. Turerna är anpassade till skolstart på morgonen och till tre olika sluttider på eftermiddagen, under 178-180 skoldagar/läsår.
Upphandlingen ska leda till att avtal tecknas med en leverantör. Anbud kan bara lämnas på hela uppdraget.
Anbudsgivaren ska kunna genomföra en muntlig anbudspresentation, där det redogörs för innehållet i anbudet, inom fem arbetsdagar från när kommunen begär detta (se Ffu 2.4).