620780-2023 - ResultatSverige-Växjö: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster
Referensnummer: 2023-00042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rekryteringstjänster. Främst rekrytering av branschspecifika tjänster inom renhållning, kundtjänst, maskin och transport till anläggningar som finns placerade runt om i våra ägarkommun. Majoriteten av rekryteringarna sker inför sommarsäsong då vikarierande personal krävs för ordinarie personal som har semester.
Uppdrag kan omfatta hela eller delar av rekryteringsprocessen. Vissa rekryteringar kan dock UM hantera på egen hand.
Upphandlingen omfattar inte rekrytering av personer i ledningsgrupp, högre chefer, nyckelfunktioner eller chefer då UM har separata avtal för dessa tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att agera rekryteringsstöd. Säljaren ska leverera efter SSAM:s nuvarande rekryteringsprocess och säkerställa att rätt tillvägagångssätt efterlevs.
Omfattning
Beräknad volym
UM uppskattar att det kommer ske cirka 100 rekryteringar per år. Majoriteten av rekryteringarna sker dock inför varje sommarsäsong då vikarierande personal krävs för ordinarie personal som har semester. Uppdrag kan omfatta hela eller delar av rekryteringsprocessen och vissa rekryteringar kan även UM hantera på egen hand.
Avrop kommer att ske vid behov under hela avtalsperioden.
Någon garanterad volym lämnas inte, varför uppskattad volym kan komma att både under- och överstiga reellt behov.