2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nätservice för eldistribution Kiruna/Malmberget
Beskrivning: Upphandlingen omfattar tjänster i Kiruna och Malmberget i form av: - Drift och underhåll, - felavhjälpning, - förebyggande underhåll, - förnyelse och demontage, - utökning, - rasering, - mätning, - elleveranser, och - administrativa tjänster. Den närmare omfattningen av tjänsterna framgår av Kravspecifikationen. Notera särskilt att vissa av tjänsterna endast avser Kiruna. LKAB Nät AB avser att teckna ett avtal över fyra (4) år med option om förlängning 1+1+1+1 år. Maximal avtalslängd är 8 år. OBSERVERA! För att ta del av samtliga bilagor i förfrågningsunderlaget behöver ett sekretessavtal signeras.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 50411300 Reparation och underhåll av elmätare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Nätservice för eldistribution Kiruna/Malmberget
Ytterligare klassificering (cpv): 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 50411000 Reparation och underhåll av mätapparater, 50411300 Reparation och underhåll av elmätare, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader