620812-2022 - ResultatSverige-Värnamo: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Byggnadskonstruktör
Referensnummer: UHN.2022.78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Tekniska konsulttjänster - Byggnadskonstruktör inom Värnamo kommuns geografiska område.
Ramavtal kommer att tecknas med fem anbudsgivare.
Avrop från ramavtal kommer att ske enligt rangordning alternativt genom förnyad konkurrensutsättning.
För uppdrag med en vid avropstillfället beräknad konsultkostnad upp till SEK 300 000,00 kommer avrop att ske enligt rangordning.För uppdrag överstigande SEK 300 000,00 kommer avrop att ske genom förnyad konkurrensutsättning där samtliga ramavtalsleverantörer kommer att bjudas in att delta.
Upphandlingens beräknade värde: SEK 8 miljoner
Upphandlingens maximala värde (takvolym): SEK 10,5 miljoner
Ingen specifik volym garanteras. Om takvolymen uppnås har ramavtalen inte längre någon verkan. Köparen har rätt till förtida uppsägning av ramavtalen om takvolymen riskerar att överskridas under avtalstiden, detta med sex månaders uppsägningstid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag efter behov