620817-2023 - ResultatSverige-Landvetter: Flygplatsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPS-system
Referensnummer: SDA 2022-01487
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34960000 Flygplatsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia avser upphandla ett (1) ramavtal som avser leveranser av UPS-system till Swedavias samtliga flygplatser. Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal för en avtalsperiod om 3 år med en ensidig rätt för Swedavia att begära förlängning vid ett eller flera tillfällen upp till 24 månader. Maximal avtalsperiod för ramavtalet är 5 år. Upphandlingen är uppskattad till ett värde av 27 MSEK.
Leverantören ska i ett kommande ramavtal kunna leverera:
UPS-maskiner i olika storlekar UPS-central Batterier av olika typ och kapacitet Batteriövervakningssystem Nödvändig kringutrustning för full funktion som batteriställning, batteribrytare, batterisäkringar, kommunikation mot överliggande styr- och övervakningssystem mm Projektering, installation och driftsättning Service och felavhjälpande underhåll med krav på inställelsetid Utbildning Dokumentation
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34960000 Flygplatsutrustning, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen