620823-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning och renhållning – Städtjänster - till Torsta AB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStädtjänster - till Torsta AB
BeskrivningDenna upphandling avser städtjänster till Torsta AB. Torsta AB utför upphandlingen och är även avtalsslutande part.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLokalvård, löpande städning
BeskrivningLokalvård i form av löpande städtjänster till Torsta AB, i enlighet med beskrivning av lokaler och planritning samt bilaga 2 städinstruktion. I det ordinarie uppdraget ingår utöver daglig städning även storstädning två gånger per år vilket det finns tid för under skollov (med undantag för 6 veckor per år när begränsad städning köps in, se nästa stycke) när få elever och personal vistas på arbetsplatsen och vissa ordinarie städområden inte behöver städas. Avtal på ordinarie städtjänster (Anbudspaket 1) avser hela året med undantag för 4 veckor under sommaren (v28 – v31) samt 2 veckor under julen (v52 och v1) då Torsta har mycket begränsad verksamhet. Under dessa veckor städas endast de områden som är markerade i Bilaga 1. Pris för denna veckostädning lämnas separat. I anbudspaket 1 ingår även storstädning av lokalerna och denna ska utföras minst 2 gånger per år. Förslagsvis vecka 44 på hösten samt vecka 26 alternativt vecka 27 under vår/sommar. Torsta tillhandahåller den städutrustning och de städmaskiner som används i den dagliga städningen. Torsta köper in all form av förbrukningsmaterial och övrig utrustning som används i den dagliga städningen. Torsta köper också in alla former av hygienmaterial så som exempelvis handtvål, toalettpapper och pappershanddukar med mera. Alla inköp sker i samråd med en av leverantören ut-sedd platsansvarig lokalvårdare. Platsansvarig ansvarar för översyn av lager av förbrukningsmaterial och ansvarar för att beställningar görs tillsammans med inköpsansvarig hos Torsta AB.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97970:Lot:1
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFönsterputsning
BeskrivningFönsterputsning utförs en gång per år. Avrop på fönsterputsning kan göras tvåsidigt eller fyrsidigt och avser fönster på huvudbyggnad, djurhus, D-hus, Västan, Östan och Röda huset. För fönsterputsning tillhandahåller leverantören all nödvändig utrustning och eventuella rengöringsmedel.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97970:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 90911300 Fönsterputsning