Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återuppbyggnad Norra Danviksbron
Referensnummer: TN 2023-0716
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.1.4.
Kort beskrivning
Norra Danviksbron ska återuppbyggas enligt tidigare form och gestaltning. Upphandlingen avser en generalentreprenad med entreprenadform utförandeentreprenad enligt AB04.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221110 Byggnation av bro, 45262300 Betongarbeten, 45262310 Arbete med armerad betong, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen