620882-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende AV-projektörer
Referensnummer: EUI 20 043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Göteborgs universitet förnyar vårt lokalbestånd genom ett antal större lokalprojekt för flera av våra fakulteter. Dessa projekt omfattar cirka 80 000 kvm LOA och beräknas pågå till 2027. Lokalprojekten innehåller allt från hörsalar, biblioteksmiljöer, konstnärliga utrymmen (inkl. musik, teater, scen & verkstäder) samt laborationsmiljöer.
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom området AV-projektering.
Målet med upphandlingen är att kunna avropa expertis inom projektering och planering av AV miljöer samordnat med både byggnaden såväl som övriga installationer i högskole och universitetsmiljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen