Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsult, Projektledare förorenade områden
Referensnummer: 423-2707/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Enheten Renare mark och vatten arbetar med utredning, projektering, åtgärder (entreprenader) och uppföljande kontroll vid områden som förorenats av en statlig organisation som inte längre finns kvar (SFO), samt områden som förorenats av någon där ansvar inte går att utkräva enligt miljöbalken och där utredningar och efterbehandling sker med statsbidrag (BFO). Verksamheten finansieras genom anslag för sanering och återställning 20:1:4 ap3 (SFO), förvaltningsanslag 24:1:8 ap1 (AF) samt statsbidrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 90722000 Miljöåterställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen