620959-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI/extern remiss avseende upphandling av operationsbord
Referensnummer: SLL328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Stockholm ska upphandla ett ramavtal med flera antagna leverantörer för att skapa ett ramavtal som över tid kan tillgodose de skiftande behov som förekommer hos de olika avropande enheterna.
Med denna förfrågan önskar vi marknadens reflektioner över de bifogade handlingarna samt svar på några specifika frågor.
Avropsordning för ramavtalet kommer fastställas senare innan annons.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Operationsbord
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192200 Bord för medicinska ändamål, 33192230 Operationsbord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI avseende upphandling av operationsbord för Regionerna Stockholm och Gotland.