621002-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Västerås: Utryckningsservice för bilar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn: Bärgningstjänster för tungtrafik
Referensnummer: SVEA230401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50118000 Utryckningsservice för bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar bärgningstjänster; innefattande bärgning, vägassistans och övriga relaterade tjänster inom området, för Köparens fordonsflotta i Västmanlands län.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50118300 Bärgning av bussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska efter avrop utföra bärgning av Köparens bussar inom Västmanlands län. Bärgning ska ske till Köparens verkstäder i Västerås, Sala, Fagersta samt Köping, om inget annat överenskommes vid avrop. Undantagsvis ska även bärgning ske till Köparens depåer i Örebro län.
Leverantören åtar sig att leverera det verkliga behovet av bärgning som Köparen successivt avropar under avtalsperioden.