621021-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster ­ stationär och ronderande bevakning
Referensnummer: KS20201430
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser bevakningstjänster för Kungälvs kommun och Stiftelsen Kungälvsbostäder. Med bevakningstjänster avses förebyggande bevakning, allmän traditionell rondering samt riktad bevakning och utryckning med åtgärder där även skyddstäckning av trasiga glaspartier på fastigheter ingår.
Stationär bevakning och områdesbevakning kan bli aktuella vid större evenemang, när oönskade händelser sker samt när behovet av personell bevakning uppstår inom något av kommunens verksamhetsområden. Bevakningsuppdragen kan bli aktuella inom hela kommunen.
Leverantören ska även vid behov biträda personal från beställaren vid hemgång eller vid ensamarbete.
Ambitionen är att bevakningspersonalen ska ingå i ett vidare samarbete mellan kommunal förvaltning, näringsliv, polis, socialtjänst samt frivilligorganisationer som verkar inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen