See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem Programvarulösningar
Beskrivning: DIS för mjukvarulicenser.
Intern identifierare: 3.2.1-2025-6321
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsformulär
Beskrivning: Migrationsverket inbjuder till att komma in med ansökan om att delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande Programvarulösningar. DIS Programvarulösningar omfattar leverans av programvaror, licenser samt tillhörande tjänster inom ett brett utbud av digitala lösningar. I huvudsak omfattar denna DIS avrop gällande applikationer, molntjänster och plattformar som stödjer olika affärsprocesser, med funktioner för säkerhet, dataintegration och avancerad analys. Även konsulttjänster kommer att efterfrågas gällande kompetenser som bemannar it och it-relaterade projekt eller aktiviteter under ett systems livscykel; från behovsanalys till leverans och förvaltning, inklusive migrering och avveckling. Se avsnitt Defintion av kompetensnivåer i kommersiella villkor. Efterfrågad kompetensnivå kommer att specificeras i varje Anbudsinbjudan. Leverantören ska även kunna utföra installations- och underhållsarbete kopplat till leveransen av tjänsten. Leverans av tjänster ska ske i överensstämmelse med det pris och den uppdragsbeskrivningen som framgår av den aktuella Anbudsinbjudan. Det dynamiska inköpssystemet avser både löpande uppdrag i form av kontrakt på varierande kontraktstider samt uppdrag i projektform. Migrationsverket förbehåller sig rätten att utföra separat upphandling för de tjänster/produkter som omfattas av aktuell DIS. Leverantören ska ha förmåga och resurser att leverera enligt kommande anbudsinbjudan från och med avtalsstart. Anbudsinbjudan kan komma att omfatta leverans enligt följande till Migrationsverket: Licens som ska vara komplett och funktionsduglig för angivet ändamål. Dokumentation för Användare. Utbildning av Användare. Konsulttjänster i anknytning till aktuell tjänst. Anbudsinbjudan från DIS kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning vid varje enskilt behov. Anbudsinbjudan kommer att se olika ut beroende på behov av tjänst och vid anbudsinbjudan kommer utvärderingsmodell att väljas utifrån det aktuella upphandlingsobjektet ex. lägsta pris, kostnad, bästa förhållande mellan pris och kvalité etc.
Intern identifierare: 1718192-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: DIS Licenser
Intern identifierare: 1730707-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kvalificering
Intern identifierare: 1776006-2