Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare för samordnad skötselentreprenad, Norra Hisingen och Torslanda
Referensnummer: 07978/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser två separata delkontrakt för byggledning till vinterväghållning, barmarksrenhållning och viss grönyteskötsel inom respektive entreprenadområde Torslanda och Norra Hisingen. Anbud kan lämnas avseende ett eller båda delkontrakten, beroende på om anbudsgivaren offererar en eller två byggledare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställare är Göteborgs Stad genom Trafikkontoret som är avtalspart och uppdraget innebär att tillhandahålla byggledning för samtliga parter inom Beställarens samordningsorganisation.
I denna upphandling ingår förvaltningar och bolag enligt följande:
• Fastighetskontoret
• Kretslopp och vatten
• Lokalförvaltningen
• Park- och Naturförvaltningen
• Parkeringsbolaget
• Trafikkontoret