621540-2020 - ResultatSverige-NORRKÖPING: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Norrköpings kommun
Referensnummer: 20/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandling ingår insamling och transport av avfall under kommunalt ansvar från flerbostadshus och verksamheter, vissa småhus med gemensamma hämtställen samt inre och yttre skärgård i Norrköpings kommun.
Upphandlingen är uppdelad i 7 anbudsområden. Entreprenören kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen