621565-2020 - ResultatSverige-Lund: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråer
Referensnummer: KS 2017/0526
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Kommunikationsbyrå till Lunds kommun.
Typ av Avtal
Ramavtal tjänster.
Underleverantör
En leverantör, som inte själv har kapacitet att utföra uppdrag, har möjlighet att som extern kapacitet anlita underleverantör för utförande av delar av uppdraget. Med underleverantör avses de samarbetspartners i första ledet som anbudslämnaren använder för att kunna fullgöra åtagandet. I detta fall handlar det om underleverantörer för de tjänster som anbudslämnaren offererar.
Förutsättningen för att få använda underleverantör är att de redovisas i ansökan eller godkänns av Beställaren. Innan avtalstecknande ska ett skriftligt åtagande eller samarbetsavtal uppvisas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen