621574-2020 - ResultatSverige-Härnösand: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygghandling Lokalgata Västra Saltvik industriområde Härnösand
Referensnummer: UH-2020-010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hej
Härnösands kommun har i samverkan med HEMAB för avsikt att upphandla en konsult för projektering av gator och VA inom det aktuella planområdet (se Handling 7.1 och 7.2). I uppdraget ingår även gatubelysningsanläggning och omhändertagande av dagvatten. Samordning med ledningsägare såsom för elkraft och opto.
Uppdraget ska omfatta uppdragsledning och projektering med upprättande av förfrågningsunderlag och bygghandling för en utförandeentreprenad med generalentreprenad som upphandlingsform. Projekteringen delas in i två faser med en inledande förprojektering och en efterföljande detaljprojekteringsfas.
För mer information, se upphandlingsdokumenten.
Mvh Johan
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen