62161-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdrift Yttre skötsel sommar Medelpad
Referensnummer: 22RS1034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland avser upphandla blandad entreprenad yttre skötsel för Regionen Västernorrlands fastigheter i Medelpad.
Upphandlingsföremål
Entreprenaden avser tillsyn och yttre skötsel i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar.
Entreprenaden omfattar alla de fastigheter Region Västernorrland äger inom Medelpad och avser totalt 13 fastighetsobjekt.
Observera att den totala markytan inte är den samma som skötselytan. Skötselytornas omfattning framgår av situationsplaner/markritningar bifogade som bilagor. Specifikation av de fastighetsobjekt som omfattas av entreprenaden framgår av bilaga 06.41 Markritningar med skötselobjekt och ytangivelser.
I kontraktsarbetena ingår förbrukningsmaterial och hjälpmedel. Se SF1.21 och SF2.44. För övergripande information om entreprenaden i övrigt, t ex avseende målsättningar. Se SF0.3. Omfattningen i detalj framgår av i SF1.1 förtecknade handlingar.
Avtalsperiod inklusive option: from 2022-05-15 tom 2025-05-14.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen