621732-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad skolskjuts
Referensnummer: SN2022/0226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Avrop från ramavtalet avser samordnad skolskjuts. Upphandlingen omfattar skolskjuts och ska ske till skolor i Lunds kommun. I uppdrag kan bland annat ingå följande:
Utförande av skolskjutsturer för följande elever:
elever från grundskola med särskilt behov, grundsärskolan och gymnasiesärskola
elever i Resursskolor, förberedelseklass och växelvis boende där man behöver ta hänsyn till färdvägens längd, trafikförhållanden, elevens funktionsnedsättning eller någon annan särskild omständighet
Med skolskjuts avses resor till och från skolan och korttidsboende före och efter skoltid samt tillkommande resor i samband med exempelvis resor, studiebesök och friluftsdagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2022-12-07 23:59
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Avtalstid
Ramavtalet gäller från och med den Avtalets startdatum till och med den Avtalets slutdatum. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga ramavtalet med 1år plus 1 år dvs. till och med 2026-04-30. Beställaren ska senast sex (6) månader före respektive avtalsperiods utgång lämna skriftligt besked om man inte önskar förlänga ramavtalet. I annat fall förlängs ramavtalet automatiskt med 1år i taget. Vid utgången av fyraårsperioden upphör ramavtalet automatiskt att gälla utan föregående uppsägning. Om upphandlingen blir föremål för överprövning som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa tjänster från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Med skolskjuts avses resor till och från skolan och korttidsboende före och efter skoltid samt tillkommande resor i samband med exempelvis resor, studiebesök och friluftsdagar. Skolskjuts utförs under läsåret höst och vårtermin, resor under såväl jul som sommarlov kan förekomma. Under lov och studiedagar förekommer transport i begränsad omfattning.
Totala kontraktsomfattningen inklusive förlängningsklausuler i denna upphandling är beräknad till 810 000km och takvolym är beräknad till 1000 000km.
För det fall nu föreskriven takvolym uppnås äger beställaren rätt att häva ramavtalet, se nedan under rubriken ”Hävning”.
Beställaren garanterar inga volymer.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.