Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Härbärge
Referensnummer: UH-2023-183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser drift av härbärge i Skellefteå kommun. Leverantören skall tillhandahålla sammanlagt 8 platser på härbärget, sju dagar i veckan, årets alla dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att kunna erbjuda de hemlösa i Skellefteå kommun ett tryggt temporärt boende och en plats för återhämtning.
Härbärget avser personer som är 18 år eller äldre och har uppehållstillstånd i Sverige.