621778-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Sophämtning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Bjuvs och Åstorps kommuner
Referensnummer: 21/0333
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511000 Sophämtning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar att inom Bjuvs och Åstorps kommuner hämta:
- mat- och restavfall samt returpapper och förpackningar i fyrfackskärl
- mat- och restavfall i tvåfackskärl
- restavfall i enfackskärl
- mat- och restavfall, returpapper och förpackningar i enfackskärl
- mjukplast i säck från flerfamiljsfastigheter och verksamheter
- trädgårdsavfall samt
- att distribuera matavfallspåsar till villor och fritidshus efter ”flaggning”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen