621780-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlings- och översättningstjänster
Referensnummer: 21/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun bjuder in till att lämna anbud avseende tolkförmedlingstjänster och/eller översättningstjänster.
Upphandlingen är indelad i två delar, för tolkförmedling- respektive översättningstjänster, som utvärderas och tilldelas separat. Anbudsgivare kan lämna anbud för det ena och/eller andra avtalsområdet.
Tolkförmedlingstjänster
Tolkförmedlingstjänster innefattar kontakttolkning (tolkning på plats), distanstolkning (telefontolkning och videotolkning) och akuttolkning, men omfattar inte teckentolkning.
Översättningstjänster
Tjänsten omfattar skriftliga översättningar av exempelvis beslut, intyg och informationsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det uppskattade värdet för ett fyraårigt ramavtal avseende tolkförmedlingstjänster är 6 000 000 kr.
Det uppskattade värdet för ett fyraårigt ramavtal avseende översättningstjänsterna är 80 000 kr.
Värdet är baserat på tidigare års statistik och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Kommunen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller bestämt värde.