621795-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Underhåll av gasapparater
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF Service medicinska gasanläggningar
Referensnummer: FAST 2021-01147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50531200 Underhåll av gasapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjukvården inom Västra Götalandsregionen/Västfastigheter ställer stora krav på den medicinska utrustningens driftsäkerhet i olika situationer. Medicinska gassystem har i vissa stycken en direkt livsuppehållande funktion och det är därför av största vikt att systemen är välskötta och kontrollerade så att de uppfyller våra högt ställda krav och förväntningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50511200 Reparation och underhåll av gaspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen