Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektering anläggning 2022
Referensnummer: GNU 2022/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar konsulttjänster projektering anläggning (Landskap, VA & dagvatten, Väg, Mark och Belysning, BAS-P och Uppdragsansvarig) och där tillhörande uppgifter, till kommunerna Falun, Gagnef, Ludvika och bolagen Lugnet i Falun AB och Gagnefbostäder AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal omfattande konsulttjänster projektering anläggning (Landskap, VA & dagvatten, Väg, Mark och Belysning, BAS-P och Uppdragsansvarig).