621906-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster strategisk lokalförsöjning
Referensnummer: EUI 21 022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För Göteborgs universitet är lokaler en strategisk resurs och ett redskap för att kunna skapa en komplett akademisk miljö och en inspirerande arbetsmiljö. Lokaler, deras läge och utformning påverkar universitetets verksamhet och kostnaden för lokaler står för en betydande del av universitetets omsättning. Universitetet tog 2016 fram "Strategisk lokalförsörjningsplan 2016-2040". Det vi idag planerar för ska också fungera vid framtida förändringar. Den strategiska lokalförsörjningsplanen reglerar universitetets långsiktiga lokalförsörjning i sin helhet. Utöver denna Strategiska lokalförsörjningsplan har utvecklings- och campusplaner framtagits för universitetets olika områden. Flera större nybyggnads- och ombyggnadsprojekt pågår och fler planeras och är drivet av verksamhetsutveckling.
Med syfte att stödja och komplettera universitetets egna resurser och arbete inom lokalförsörjningsområdet efterfrågas ett professionellt stöd. Universitetet upphandlar därför ramavtal för avrop av konsulttjänster gällande strategisk lokalförsörjning vid behov. Efterfrågade konsulter ska ha kunskap om högre utbildnings- och forskningsmiljöer, kunskap om hållbarhetsfrågor, stor kunskap om universitet- och högskolesektorn dess ledning och organisation. Konsulterna ska inneha gedigen erfarenhet och spetskompetens inom lokalförsörjningsområdet. Konsulterna ska även bistå universitetets verksamheter i sitt arbete med verksamhetsutveckling.
Avrop och den löpande kontakten med leverantören kommer ske genom GU Fastighet. Mer information finns på följande länkar,
https://medarbetarportalen.gu.se/organisation/universitetets-organisation/gemensamma-forvaltningen/gu-fastighet/
https://medarbetarportalen.gu.se/lokalforsorjning/strategier-och-styrande-dokument/
Öppet förfarande
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Förfarandet innebär att alla leverantörer som vill får lämna anbud. Förfarandet tillåter inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt förfrågningsunderlaget följs och att bästa möjliga erbjudande lämnas i anbudet.