See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drivmedel Bulk
Beskrivning: Försvarsmakten har ett befintligt ramavtal för försörjning av drivmedel bulk som upphör att gälla. Försvarsmakten avser att med denna upphandling ersätta gällande ramavtal. Upphandlingens mål: I. Anskaffning av drivmedelsprodukter till Försvarsmaktens egna drivmedelsanläggningar som uppfyller aktuell standard samt har goda köld- och lagringsegenskaper. II. Anskaffning sker i huvudsak genom bulkleveranser där kvalitetssäkring av produkt och leverans är centralt för Försvarsmakten. Anskaffning sker också genom att Försvarsmakten hämtar drivmedel på leverantörens depå(er). III. Möjlighet finns att få stöd daglig kundtjänst och support (order, faktura, produktkunskap) och mer djupgående expertis (kvalitetsproblem, haveri, felutfall, förrådsställning). IV. Leverantör(er) ska kunna ge stöd vid övningar, fredstida kriser och beredskapsplanering.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09134200 Dieselbränsle
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97527:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 09132000 Bensin