622053-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsförmedlare
Referensnummer: Ks 1070/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66518000 Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud gällande avtal på försäkringsförmedlartjänster för leverans till 45 samverkande upphandlande myndigheter i Örebro län och Västra mälardalen.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/bolag/kommunalförbund och/eller gruppering av detsamma är dock en egen UM som fattar beslut och tecknar sina egna avtal.
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 152 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66510000 Försäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av Försäkringsförmedlare.
Följande försäkringsområden kan omfattas av detta uppdrag i nuläget:
· Kommunförsäkring
· Olycksfallsförsäkring
· Tjänstereseförsäkring
· Förmögenhetsbrottsförsäkring
· Rättsskyddsförsäkring, miljöbrott
· Konst- och utställningsförsäkring
· VD- och styrelseansvarsförsäkring
· Miljöansvarsförsäkring
· Båtförsäkring
· Motorfordonsförsäkring
· LOU-försäkring
Andra områden kan tillkomma under avtalsperioden.
Omfattning och avgränsningar
Upphandlingen avser tjänst som försäkringsförmedlare det vill säga att löpande bistå UM med tjänster i samtliga förekommande försäkringsärenden.
UMs totala behov av tjänster inom området ska tillgodoses.
Värdet av upphandlingen beräknas till 10152000 SE, upphandlingsvärdet avser kostnad för tjänst. För upphandlingsvärde för resp UM, se bilaga.
Tjänstens huvuduppdrag omfattar i huvudsak följande uppgifter:
Upprätta upphandlingsplan
Genomföra upphandling av försäkringar
Hantera löpande administration kring försäkringar och försäkringsfrågor
Administrera försäkringsobjektslistor
Information och svar på löpande frågor
Bistå med rådgivning, service och anvisningar i såväl försäkringsfrågor som i skadeärenden.
Handläggning av skador
Skadehanteringssystem.
Riskhantering
Riskmanagement
Försäkringsjuridiska tjänster
Avgränsningar: Uppdraget avser inte pensionsförsäkringar och arbetsgivarförsäkringar. Det kan finnas redan ingångna avtal inom UM som berör denna upphandling, dessa upphör inte i samband detta avtal.
Avtalstiden är 6 år. UM har möjlighet att säga upp avtalet efter 18 månader med 6 månaders uppsägningstid.
I upphandlingen ingående parter:
Kommun/Bolag/Kommunalförbund
AB Storfors Mark och industrifastigheter
556198-1399
Arboga
212000-2122
Arboga kommunalteknik AB
559210-6446
Arboga Vatten & Avlopp AB
559210-6347
Arbogabostäder AB
556824-8917
Askersunds kommun
212000-1983
Bergslagens räddningstjänst
222000-0919
Degerfors Energi AB
556210-3571
Degerfors Industrihus AB
556714-8423
Degerforsbolagen
556526-4289
Degerfors kommun
212000-1934
Degerforsbyggen AB
556082-5076
Futurum Fastigheter i Örebro AB
556736-6215
Hallsbergs kommun
212000-1926
Karlskoga kommun
212000-1991
Kommunfastigheter i Arboga AB
556824-8925
KumBro Utveckling AB
556914-8223
Kumla kommun
212000-1975
Kungsör
212000-2056
Kungsör KommunTeknik AB
556455–0910
Kungsörs Vatten AB
559048–6956
Köping
212000-2114
Laxå kommun
212000-1918
Lekebergs kommun
212000-2981
Lindesbergs kommun
212000-2015
Länsmusiken i Örebro AB
556717-9071
Nerikes Brandkår (kommunalförbund)
222000-1016
Rådhuset Arboga
556818-1084
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen
222000-1487
Stiftelsen Björkåsen
872400-2004
Storfors
212000-1785
Sydnärkes Utbildningsförbund
222000-1180
Surahammar
212000-2031
Västra Mälardalens Energi & Miljö AB
556668-3586
Västra Mälardalens Kommunalförbund (VMKFB)
222000-1578
Vätternvatten
559149-1716
Örebrobostäder (ÖBO)
556334-8449
ÖBO Husaren
556652-0515
ÖBO Omsorgsfastigheter AB
556800-5432
Västerporten Fastigheter i Örebro AB
556004-8232
Örebro kommun
212000-1967
Örebro Parkering AB
559149-1641
Örebroporten Fastigheter AB
556167-8276
Örebro Rådhus AB
556005-0006