Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Stiftelse
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Film- och ljudproduktion
Referensnummer: UH-2021-63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ljud och filmproduktion som gestaltar ca 20 möten med historiska personer. Vi bedömer att varje berättelse behöver vara ca 1,5 minut. Den nordiska naturen, årstider och väder kommer att vara en viktig sammanhållande länk mellan olika individer, tider och platser i utställningen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stiftelsen Nordiska museet har genomfört upphandlingen och avser att teckna avtal beträffande Film-och ljudproduktion.