622134-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schaktentreprenör Fiberarbeten
Referensnummer: 2022/00032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser schaktentreprenör av fiberarbete för stam- och områdesnät i Mora-, Orsa- och Älvdalens kommun.
Avrop kommer att ske av entreprenaden för mindre och/eller större projekt. Tex vid Beställarens drifts-, underhålls- och nybyggnadsarbeten inom verksamhetsområdet stadsnät.
Vid respektive avrop beskrivs objektet mer i detalj.
Kontrakt avses tecknas med max (3) anbudsgivare. En (1) anbudsgivare per verksamhetsområde kommer att kontrakteras.
Samma anbudsgivare kan kontrakteras för flera verksamhetsområden.
Verksamhetsområdena är:
·       Älvdalen Södra
·       Älvdalen Norra
·       Mora-Orsa
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets inköpsvolym per år uppskattas till:
·       Älvdalen Södra 1 MSEK
·       Älvdalen Norra 2 MSEK
·       Mora                 1 MSEK
·       Orsa                  1 MSEK
Avtalstid
Avtalets maximala giltighetstid är sex (6) år från avtalets tecknande med start på 3 år och sedan option på ytterligare två (2) + ett (1) år.