Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Support och underhåll av IT-systemet Visma HRM-lösningar för Sjöbo kommun
Referensnummer: 20/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöbo kommun äger sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderätt till systemet Visma HRM-lösningar. Systemet har integrationer med flera andra system i kommunen och berörda myndigheter. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar, vilket detta avtal kommer att omfatta. Efter genomförd marknadsundersökning kan kommunen konstatera att efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör. Därför tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72246000 Konsulttjänster för system, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen