622173-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stödverktyg för portföljstyrning och projektstöd för samhällsbyggnadsprojekt.
Referensnummer: KSN-2018-3813
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
IT-stödverktyg för portföljstyrning och projektstöd för kommunens samhällsbyggnadsprojekt. Läget är akut och det kan tänkas att i så stor utsträckning som möjligt börja med en standardprodukt för att täcka de mest basala behoven men med möjlighet att utveckla vidare utifrån verksamhetens behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48331000 Programvara för projektledning, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48463000 Programvara för statistik, 48482000 Programvara för affärsunderrättelser, 48517000 IT-programvara, 72212443 Programvaruutvecklingstjänster för redovisning, 72212517 Programvaruutvecklingstjänster för IT, 79994000 Kontraktsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen