622263-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lindholmens Tekniska Gymnasium -
Referensnummer: 17/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av Tekniskt Gymnasium på Lindholmen vilket är benämnt LTG.
Skolan skall inrymma ca 1000 elever och ca 120 personal.
Det skall finnas yrkesprogram såsom Industri, El o energi, VVS fastighet, Sjöfart och Teknik. Det skall även finnas en Bistro.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen